Nic tak nie poprawi Twojego samopoczucia, jak wypoczynek na Drewnianym Tarasie.

Twarde jak Cumaru

Niedawno nasza firma miała okazję udzielić kilku odpowiedzi do czasopisma "Świat Rezydencji Wnętrz Ogrodów" w artykule o ekskluzywnych gatunkach drewna, z których można zbudować taras. Tytuł artykułu to: Twarde jak cumaru, a poniżej rozbudowana forma wywiadu.

Jakie gatunki drewna możemy zaliczyć do tych najbardziej ekskluzywnych?

Do ekskluzywnych gatunków drewna należą: Bangkirai, Ipe (Lapacho), Massaranduba, Teak (Tik, Tek), Garapa, Merbau, Cumaru. Na elitarność tych gatunków, poza ceną, wpływają:
• Pochodzenie: Ameryka południowa, głównie tropikalne lasy Amazonki; Azja południowo- wschodnia,
• Wyjątkowa kolorystyka: niespotykane w naszym klimacie barwy drewna od jasno- żółtego przez karmelowy, ceglasty, bordowy po karmazynowo brązowy; nieregularne ułożenie słojów, często przypominające żyły w kamieniu naturalnym,
• Trwałość: Wszystkie z tych gatunków posiadają 1. i 2. klasę trwałości, co oznacza, że takim tarasem można będzie cieszyć się przez ponad 20 lat.,

Proszę scharakteryzować jeden z gatunków desek z drewna ekskluzywnego (zalety, trwałosć, jak pracuje się z tym materiałem? itp.)

Cumaru
Zwane również brazylijskim teakiem- drewno, pochodzące z wilgotnych lasów dorzecza Amazonki.
• Wygląd: w kolorach od żółto-brązowego, przez czerwonawo- brązowy, po intensywny brąz. Uroku dodaje mu nieregularny, falisty przebieg słojów,
• Właściwości: zalicza się do 1. klasy trwałości, odporne na insekty oraz gnicie. Posiada wysoką, naturalną odporność na absorpcję wilgoci, przez co jest stabilne w wymiarze i nie wykręca się. Bardzo twarde drewno, jego twardość jest wyższa o 160% niż rodzimego Dębu oraz tak popularnego gatunku, jaki jest Modrzew Syberyjski,
• Obróbka: ze względu na wysoką gęstość bardzo szybko tępi piłę, przed przykręceniem do legarów należy je wcześniej nawiercać i frezować. Ze względu na niską absorpcję wody, mało podatne na wchłanianie oleju, przez co zalecane jest przynajmniej dwukrotne krycie olejem.
• Zalety: ze względu na trwałość z powodzeniem może być stosowane jako drewno konstrukcyjne i tarasowe, w miejscach bezpośrednio wystawionych na działanie czynników atmosferycznych. Różnorodna kolorystyka sprawia, że poza deskami tarasowymi, często wykonuje się z niego meble łazienkowe, pianina, szafki, czy nawet kajaki.

Jakie trendy panują obecnie przy tworzeniu tarasów (jaką mamy modę)?

W ciągu ostatnich kilku lat niezwykle popularne stały się tarasy z kompozytów WPC- trwalsze niż drewno egzotyczne, proste w montażu o regularnej kolorystyce, łatwe w pielęgnacji (nie wymagają olejowania, odporne na brud), nie posiadające drzazg. Idealnie pasujące do domów i budynków zbudowanych w nowoczesnym stylu.
Jeżeli chodzi o kształt tarasów, klienci często odchodzą już od tarasów drewnianych w kształcie prostokąta, czy litery „L” wybierając taras w kształcie półokręgu, taras na różnych poziomach, taras z wbudowanymi donicami, zabudowanym basenem SPA, czy ławkami obudowanymi z drewna egzotycznego. Często również klienci życzą sobie taras z deskami ułożonymi pod kątem 45 stopni do ścian budynku, czy „rombem” wbudowanym w powierzchnie tarasu.

Jakie zalety mają tarasy z drewna?

Zalety drewna na tarasie: doskonale komponuje się z przydomową zielenią, naturalny wygląd, amortyzuje upadki, nie nagrzewa się tak jak płytki czy płyty granitowe, ogromną przyjemność sprawia stąpanie po nim boso.